Отоневрология

Диагностициране и лечение на вестибуларни нарушения посредством последно поколение модулна система ICS Impulse за комплексна оценка на вестибуларния апарат, която е уникална за България и иновативна в световен мащаб.

Замаяност и световъртеж

Замаяността е една от най-честите причини за консултация с невролог. Терминът замаяност често се използва от пациентите за описание на редица усещания, като чувство на отпадналост, слабост, световъртеж, нестабилност. Замаяност, която създава илюзорно усещане за въртене на околните предмети се нарича световъртеж. Последният може да се съпровожда с гадене, понякога и повръщане. Честите пристъпи на световъртеж или постоянното чувство на замаяност могат да нарушат качеството на живот като временно ограничат ежедневните и професионалните дейности на засегнатите. Въпреки че в повечето случаи пациентите изживяват симптомите на замаяност/световъртеж драматично, най-често заболяванията, които ги причиняват са с доброкачествено протичане. В по-редки случаи замаяността може да се дължи на животозастрашаващо състояние. Диагнозата на вестибуларните нарушения се поставя от невролог/отоневролог. Лечението на замаяността зависи от причините и симптомите ви. Обикновено е ефективно, но често симптомите се повтарят след време.

Какви са причините за световъртеж?

Световъртеж от периферен и централен произход.

Замаяността може да се дължи на множество причини като увреждане на вътрешното ухо и вестибуларния нерв, различни кинетози, прием на медикаменти.  По-рядко се причинява от съдово заболявание (инсулт), инфекция, тумор или травма. Общо причините, предизвикващи замаяност могат да се разделят на две големи групи – световъртеж от периферен произход и световъртеж от централен произход. Периферните световъртежи са свързани със заболявания на вътрешното ухо и вестибуларния нерв, докато световъртежът от централен произход се дължи на заболявания, засягащи централната нервна система.

Кои са най-честите заболявания, водещи до световъртеж от периферен произход?

Световъртежът от периферен произход се нарича още системен, поради характерното илюзорно чувство за въртене на околните предмети или самия пациент. Най-честите заболявания, предизвикващи системен световъртеж са следните:

  • Доброкачествен пароксизмален позиционен световъртеж (BPPV). Това състояние е свързано с краткотрайни епизоди на силен световъртеж. Те се провокират от резки движения на главата – най- често при лягане и обръщане в леглото, навеждане или поглеждане нагоре. Често световъртежът се придружава от гадене, повръщане, изпотяване. Доброкачественият пароксизмален позиционен световъртеж е най-честата причина за световъртеж. Състоянието е следствие на откъсването на „кристали“ от структури на вътрешното ухо и придвижването им към съседните полуокръжни канали, където дразнят рецептори, регистриращи линеарни движения, като по този начин предизвикват световъртеж.
  • Инфекции. Вирусни инфекции, засягащи вестибуларния нерв (т.нар. вестибуларен неврит) могат да причинят силен, постоянен световъртеж. В случай, че имате и внезапна загуба на слуха, може да се касае за възпаление на лабиринта във вътрешното ухо (лабиринтит). Невритът на слуховия нерв може да доведе до трайно намаление на слуха, което изисква неотложна терапия.
  • Мениерова болест. Това е заболяване, което често е погрешно свръхдиагностицирано. Вероятно се дължи на хидропс на лабиринта (прекомерно натрупване на течност във вътрешното ухо). Характерни са внезапни епизоди на силен световъртеж, които най-често продължават няколко часа. Често се съпровожда от усещане за пълнота в ухото. Възможни са променливи симптоми от страна на слуха – временна загуба на слуха, последвано от пищене в ухото.
  • Мигрена. Хората, които страдат от мигрена, могат да имат епизоди на световъртеж или други видове замаяност, дори когато нямат силно главоболие. Такива епизоди на световъртеж обикновено продължават от минути до часове.

Кои са най-честите заболявания, водещи до световъртеж от централен произход?

При увреда на ЦНС е характерно чувство на замаяност и нестабилност, известно още като несистемен световъртеж или световъртеж от централен произход. Обикновено в тези случаи, вестибуларните нарушения се придружават от допълнителни симптоми като зрителни, говорни, сетивни или двигателни нарушения.  Симптомите се дължат на увреда на централната нервна система, най-често от съдов произход – мозъчно-съдова болест, исхемичен инсулт във вертебро-базиларната система, които в някои случаи могат да бъдат животозастрашаващи. Световъртежът от централен произход се среща по-често при възрастни пациенти. Като причина за световъртеж от централен произход при млади пациенти трябва да се изключи множествена склероза. Множество други заболявания могат да предизвикат неспецифични симптоми на замаяност – артериална хипотония (ниско кръвно налягане), анемия, ниска кръвна захар, някои лекарства, тревожни разстройства.

Диагнозата на вестибуларните нарушения изисква снемането на цялостна анамнеза (оплакванията на пациента) и неврологичен статус. За прецизиране на състоянието се използват допълнителни специализирани отоневрологични тестове, включващи електронистагмография, изследване на очни движения, позиционни тестове, импулсен тест, постурография. В някои случаи е необходимо инструментално изследване на слуха – аудиометрия. При съмнение за мозъчен инсулт се назначават образни изследания – КТ/ЯМР на глава, доплерова сонография на мозъчни съдове.

Специализирани отоневрологични тестове

Специализираните отоневрологични тестове обективизират симптомите и спомагат за поставянето на точна диагноза. Кабинетът е обурудван с последно поколение ICS Impulse модулна система за комплексна оценка на вестибуларния апарат, която е уникална за България. Системата е иновативна в световен мащаб, разработена в последните 10 години от водещи специалисти в областта на отоневрологията. Предимствата на използването на ICS Impulse система за диагностика на вестибуларни нарушения са следните:

  1. Осигурява комплексна  и пълна оценка на вестибуларните нарушения чрез изследване с  различни модули – Video Frenzel, Oculomotor, vHIT, Positional, Caloric ICS Impulse.
  2. Гарантира прецизно извършване на vHIT (video Head Impulse Test) – високодиагностичен тест, чрез който се разграничава периферна от централна увреда  чрез изследване поотделно на всичките шест полуокръжни канала, замествайки изцяло нуждата от ротаторен тест с въртящ се стол. Последният обикновено причинява силен дискомфорт при пациентите със световъртеж, което в повечето случаи налага преждевременно прекратяване на изследването.
  3. Намалява времето за провеждане на отоневрологичното изследване, без компромис с качеството.
  4. Осигурява комфорт на пациента, поради компактния размер и лекотата на видеосистемата.
  5. Позволява софтуерно прецизиране на терапевтичната процедура на репозициониране на откъснатите кристали при най-честата вестибуларна патология – бенигнено пароксизмално позиционно вертиго.
  6. Позволява съхраняване на база данни на пациента с възможност за последващо проследяване на вестибуларната функция.

Лечение

При бенигнено пароксизмално позиционно вертиго основно се използва физикална терапия, включваща техники за репозиция при каналолитиаза/купулолитиаза. В други случаи за подпомагане и ускоряване на естествените компенсаторни възможности на мозъка се препоръчва медикаментозно лечение в комбинация с физикална терапия и упражнения за поддържане на равновесието (вестибуларна рехабилитация).

Какво представлява физикална терапия за лечение на световъртеж?

Физикалната терапия за лечение на световъртеж включва техники за репозиция при каналолитиаза/купулолитиза (кристали, които са мигрирали от нормалното им местоположение (утрикулус/сакулус) в полуокръжните канали, където предизвикват световъртеж). Тези техники (маньоври по Epley, Semont) са много ефективни за бързо лечение на доброкачествен пароксизмален позиционен световъртеж. Обикновено облекчение на световъртежа настъпва след първата или втората процедура. Репозициониращите техники се извършват от отоневролог и се състоят в определена последователност от движения на главата, така че неправилно позиционираните кристали да се върнат на мястото си, което води от отшумяване на оплакванията.